DNR Media Contacts:
Columbia - Brett Witt (803) 667-0696
Clemson - Greg Lucas (864) 380-5201
Charleston - (803) 667-0696
After Hours Radio Room - (803) 955-4000

DNR News

March 13, 2013

Reel Art contest winners announced

A student from Batesburg recently took top honors as the overall winner in South Carolina's 2013 Reel Art contest, a competition held annually by the S.C. Department of Natural Resources sponsored by Sportfish Restoration Funds and the Harry Hampton Memorial Wildlife Fund.

Entries were judged in Columbia at S.C. Department of Natural Resources (DNR) headquarters on March 7th. The winning artwork will be exhibited at the Palmetto Sportsmen's Classic March 22-24 at the State Fairgrounds in Columbia. Ellen Vance from Saluda High School received State Best of Show and a first-place award in the Grades 10-12 category for her acrylic depiction of a black crappie and mayfly which was titled simply "The Hatch."

Contact Lorianne Riggin, DNR aquatic education coordinator, for more information on the annual contest at aquaticed@dnr.sc.gov.

Students from across the state submitted 677 entries to the South Carolina Reel Art competition for 2013. Awards were given in each of four class groups (K-3, 4-6, 7-9, 10-12), including one overall winner, a first place, second place, third place and five honorable mention ribbons for each class group. The overall winner is selected from among the four first-place winners representing all four groups.Reel Art-Best in Show 2013

The best of show winner's art teacher is Wayne Bell of Saluda High School. Ellen will be awarded art supplies and a ticket to see her artwork on display at the Palmetto Sportsman's Classic. Everyone who enters gets a certificate and art supplies.

Riggin says the Reel Art contest is a conservation education program designed to give students in grades K-12 a chance to learn about the diverse aquatic animals and aquatic habitats that exist in South Carolina, while creating some extraordinary pieces of art.

Top placing entries in the Reel Art contest were:

Category Place Names School Teacher

10th-12th 1st & BOS - Ellen Vance - Saluda High School - Wayne Bell

10th-12th 2nd - Erin Bochette - Chapman High School - Jennifer Telleri

10th-12th 3rd - Ashley Graham - Chapin High School - Jane Rangel

10th-12th HM - Kristin Long - Mid-Carolina High School - Debbie Murphy

10th-12th HM - Marie Silver - Cardinal Newman High School - Angel Allen

10th-12th HM - Savannah Cagle - White Knoll High School - Marion Mason

10th-12th HM - James Field – Homeschooled - Norma Field

10th-12th HM - Nayeli Garcia - Strom Thurmond High School - Beth Clark

4th-6th 1st - Riley Hogarty - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

4th-6th 2nd - Olivia Laskow - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

4th-6th 3rd - Olivia Wander - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

4th-6th HM - Braxton Smith - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

4th-6th HM - Andrew Harrington - Sonshine Homeschool - Lynn Harrington

4th-6th HM - Ana White - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

4th-6th HM - Caleigh Huber - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

4th-6th HM - Celysha Jackson - Fairfield Magnet School for Math & Science - Kimi Daly

7th-9th 1st - Joseph Sabados - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

7th-9th 2nd - Hannah Massar - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

7th-9th 3rd - Kelly Cheah - Waccamaw High School - Levon Matthews

7th-9th Chief's Choice - Katy Forsyth - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

7th-9th HM - Emma Lang - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

7th-9th HM - Virginia Swafford - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

7th-9th HM - Claudia Eco - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

7th-9th HM - Lexie Pooser - Pinewood Preparatory School - Stefani Timmerman

7th-9th HM - Emily Rapach - Thomas Cario Middle School - Stefani Timmerman

K-3 1st - Will Singleton - Michael's Masterpieces - Michael Hodge

K-3 2nd - Ella Rhea Enloe - Vine & Branches Home Educators - Jennifer Cormack

K-3 3rd - Sailor Rearden - St. Michael's School - Jennifer Cormack

K-3 HM - Winter Spires - Oak Grove Elementary School - Marianne Johnson

K-3 HM - Deniyah Myers - Oak Grove Elementary School - Marianne Johnson

K-3 HM - Jessica Polk - Hollywood Elementary School - Emilie McLemore

K-3 HM - Oliver Mendoza-Luis - Rafting Creek Elementary School - Greta Hutcheson

K-3 HM - Sophia Lusardi - Vine & Branches Home Educators - Jennifer Cormack


More News

Follow DNR on the Web:

DNR on FacebookDNR on TwitterDNR on Youtube